Każdy z nas ma jakiś ulubiony styl muzyczny, którego najbardziej lubi słuchać. A jak to wygląda w porównaniu do innych? Które style muzyczne są najbardziej popularne na świecie?

A co to wogóle jest gatunek, styl muzyczny? Gatunek muzyczny to konwencjonalna kategoria, która identyfikuje niektóre utwory muzyczne jako należące do wspólnej tradycji lub zbioru konwencji. Należy go odróżnić od formy muzycznej i stylu muzycznego, chociaż w praktyce terminy te są czasem używane zamiennie.

Muzyka może być podzielona na gatunki na różne sposoby, takie jak muzyka popularna i muzyka artystyczna lub muzyka religijna i muzyka świecka. Artystyczny charakter muzyki sprawia, że klasyfikacje te są często subiektywne i kontrowersyjne, a niektóre gatunki mogą się pokrywać. Obecnie wyróżniono ponad 1000 gatunków i stylów muzycznych.

Top 10 stylów muzycznych na świecie

Wg serwisu https://mobirank.pl najpopularniejszymi gatunkami muzycznymi na świecie w 2018 roku były:

 1. POP 64%
 2. Rock 57%
 3. Dance/Electronic/ House 32%
 4. Soundtracks 30%
 5. Hip-Hop/ Rap/ Trap 26%
 6. Singer/ Songwriter 24%
 7. Classical/ Opera 24%
 8. R&B 23%
 9. Soul/ Blues 22%
 10. Metal 19%

A jakie są najpopularniejsze instrumenty na świecie? Wg serwisu www.creativesoulmusic.com najpopularniejszymi instrumetami do wykonywania muzyki są:

 1. Fortepian (instrumenty klawiszowe)
 2. Gitara
 3. Skrzypce
 4. Perkusja
 5. Saksofon
 6. Flet
 7. Wiolonczela
 8. Klarnet
 9. Trąbka
 10. Harfa

Zaskakuje 2 miejsce gitary, ponieważ wydaje się ona najpopularniejszym instrumentem na świecie. Gitara posiada wiele odmian: gitary elektryczne, gitary akustyczne, gitary klasyczne, gitary basowe czy gitary typu ukulele. Więcej informacji na temat gitary przeczytasz w serwisie gitary.org gdzie znajdują się artykuły, dotyczące gitar, znanych gitarzystów, zespołów gitarowych itp.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *